Projekt kierunkowy w semestrze letnim 2018/2019

Opis:
W ramach zajęć prowadzonych na studiach pierwszego stopnia z przedmiotu KPG — Kierunkowy projekt grupowy, przygotowano i przydzielono studentom zadanie projektowe, mające na celu wykorzystanie zakupionych układów STM i rozszerzenie ich aktualnej wiedzy i umiejętności zdobytych podczas projektu z Mechatroniki. Zakres obejmuje obsługę i oprogramowanie platformy rozwojowej STM NUCLEO-F401RE z procesorem STW32F401 pod względem realizacji komunikacji z Internetem Rzeczy (IRz).

Tytuł:
"Zastosowanie platformy rozwojowej ST Nucleo-F401RE z modułem Wi-Fi do wymiany informacji w Internecie Rzeczy"

Cel:
Projekt ma na celu konfigurację, oprogramowanie i wykonanie testów przedmiotowego układu mikroprocesorowego, umożliwiających wymianę danych w IRz.

Zakres:
Rozszerzenie wiedzy o mikrokontrolerach rodziny ARM oraz napisanie programu w C++, umożliwiającego połączenie się z istniejącymi serwerami IRz i wymianę informacji pozyskanej podczas monitorowania zmiennych stanu wybranych (wybranego) układów dynamicznych. Studenci pracują w grupie 3-osobowej z użyciem wypożyczonego układu wbudowanego, doposażonego w moduły rozszerzeń X-NUCLEO -IDW01M1, -IKS01A2 i -NFC01A1, a także mają dostęp do stanowisk w laboratorium Systemów Mechatronicznych w katedrze K16 (fot. 1). Zaliczenie projektu polega na napisaniu programu, zbadaniu parametrów i możliwości układu mikroprocesorowego pod względem:
a) realizacji bezprzewodowego połączenia z siecią internetową;
b) identyfikacji zalet, wad i ograniczeń;
c) różnorodności metod oprogramowania;
d) połączenia się z istniejącymi serwerami IRz i wymiany informacji;
e) monitorowania zmiennych stanu układów dynamicznych;
f) realizacji wybranego zastosowania praktycznego, które mogłoby znaleźć zastosowanie w mechatronice.
Sprawozdanie z wykonania projektu powinno zawierać: wstęp, dotyczący właściwości i możliwości zastosowań układu wbudowanego; krótki opis techniki programowania; kod programu z komentarzem objaśniającym jego działanie; opis sposobu łączenia i konfiguracji wybranych (wybranego) serwera IRz; opis metodyki monitorowania wybranego układu laboratoryjnego i prezentacji serii pomiarowej jego dynamiki na stronach IRz ze zdalnym dostępem, np. przy użyciu smartfona. Sprawozdanie należy podsumować dyskusją i obszernymi wnioskami. W sekcji Literatura należy zawrzeć odnośniki do wykorzystywanych materiałów. Projekt kończy się prezentacją wyników i osiągnięć studentów przed komisją ds oceny projektów KPG.

Opracowanie końcowe:
Raport w formacie pdf z wykonania projektu KPG w semestrze letnim 2018/2019 przez trzyosobową grupę studentów Mechatroniki można pobrać tutaj Projekt KPG - ST Nucleo F401RE w IRz.

Ilustracja 1: Niewielkie stanowisko testowe przygotowane przez studentów. Zdjęcie prezentuje model okna otwieranego zdalnie poprzez wysłanie sygnału sterującego ze smartfona do układu NUCLEO za pośrednictwem platformy Cayenne IRz.

Komentarze